Oplatí sa študovať na vysokej škole “Università degli Studi di Enna KORE” ?

 

“Nádherné historické centrum s ohromujúcim výhľadom na Sopku Etnu a Univerzita “Kore”, ktorá je hnacou silou tohto miesta” 

 

Dňa 20. decembra 2018 sa na Dni otvorených dverí Univerzity KORE v meste Enna na Sicilií  za Uniforum zúčastnila Vladislava – Vice prezidentka Unifora. Presvedčila sa o tom, že toto miesto môže byť ako stvorené na kľudné štúdium v zahraničí. Nad vysokou školou “KORE” sa naozaj oplatí pouvažovať!

Mesto Enna je rozdelené na hornú a dolnú časť. V hornej Enne sa rozprestiera historické centrum a v dolnej dominuje atraktívny kampus súkromnej Univerzity Kore. Z hľadiska umiestnenia má vyslovene strategickú polohu. Ako si môžeš všimnúť tu, nachádza sa presne v strede ostrova.

Okrem osobnej dopravy sa dájú využiť aj autobusy, ktoré sem chodia z celej Sicílie no najmä z Palerma a Katánie. Autobusová doprava je odporúčaná, pretože stanica sa nachádza v blízkosti kampusu a jednotlivé fakulty sú od nej vzdialené maximálne do 10-15 minút peši. A vlaky? Aj keď sa železničná stanica nachádza od školy ďaleko, študenti nám prezradili, že si s odvozom zo stanice navzájom pomáhajú.

Vďaka existencii tejto školy sa mesto Enna stále modernizuje a pribúdajú tu nielen kaviarne a reštaurácie, s mimoriadne vysokou kvalitou jedál, ale aj služby, ubytovne, B&B a hotely.

Ale poďme sa pozrieť ako prebiehal Deň otvorených dverí a čo sa Vladislava dozvedela

 

Všetci zúčastnení sa išli najprv zaregistrovať do veľkolepej trojposchodovej knižnice „La Biblioteca universitaria“, ktorú sa oplatilo navštíviť, pretože je to naozaj avantgardná a moderne vybavená budova s vynikajúcim prirodzeným svetlom a jedinečným výhľadom.

Po registrácií sa jednotlivé skupiny návštevníkov premiestnili do budovy ekonomickej fakulty, kde sa v aulách konali prednášky, na ktorých sa predstavovali štúdijné odbory bakalárskeho a magisterského štúdia. Prednášky išli dookola celé doobedie.

Jedna z najmodernejších univerzitných knižníc v Európe

Jedna z najmodernejších univerzitných knižníc v Európe

Zaujímavé a maximálne atraktívne bolo, že prednášajúcimi boli priamo profesori a po každej prednáške, ktorá trvala približne 30 minút dali profesori záujemcom možnosť osobného rozhovoru, prípadne klásť otázky.

Prednášky boli rozmiestnené v siedmich priestranných aulách podľa druhu štúdia presne ako je možné vidieť na fotke.

  1. Fakulta ekonomických a právnických vied
  2. Fakulta ľudských a sociálnych vied
  3. Fakulta klasických jazykov a pedagogická
  4. Fakulta inžinierstva a architektúry

Vladislava sa stihla zúčastniť na prednáške Fakulty inžinierstva a architektúry a Fakulty ľudských a sociálnych vied. Plus stihla dôkladne obehať štyri laboratória, ktoré patria k Fakulte inžinierstva a architektúry.

Zaujímavé z prednášok bolo najmä zopár dôležitých informácií. Napríklad pri prednáške Odboru architektúry nám Prof. Castelli vysvetlil, že vďaka spolupráci s vysokou školou v Barcelone je titul získaný z tohto päťročného štúdia Odboru architektúry na Univerzite Kore legálne platný a uznaný aj v Španielsku.

Prof. Siniscalchi, ktorý predstavil Odbor Informatiky nám prezradil, že sa študenti môžu už čoskoro tešiť aj na magisterské štúdium v Odbore Informatiky, ktoré sa bude už o nejaký čas otvárať a pripravuje sa aj špičkové laboratórium na účel výskumov v tomto odbore.

Odbor, ktorý asi najviac zaujímal prítomných návštevníkov bol letecký. A to práve vďaka vybaveniu, ktoré škola dáva k dispozícií pre tento odbor. Presnejšie sa jedná a jedinečný letecký simulátor, ktorý ako jediný v Taliansku umožňuje štúdium pohodlia cestujúcich a správanie pilota.

Aké zameranie si môžeš vybrať z odboru psychológie

 

Na prednáške Fakulty ľudských práv a sociálnych vied si bolo možné všimnúť najmä vysoký záujem o štúdium psychológie a to podľa hojného počtu návštevníkov prednášky pre tento odbor. Možno to bude tým, že štúdium psychológie na tejto škole ponúka na magisterskom stupni dve zaujímavé zamerania: klinickú psychológiu a kriminologickú.

 

 

Universita Kore e la psicologia

Záujem o štúdium psychológie na Univerzite Kore rastie

 

O jednotlivých odboroch sa môžete dozvedieť viac tu na stránke školy. Vopred vám však prezradíme , že Enna Kore má na výber z trinástich bakalárskych odborov a z piatich magisterských odborov. Okrem iného má škola mimoriadne pokrokové jazykové centrum CLICK, ktoré je pre všetkých študentov školy zdarma.


Vladislava zo zaujímavosti, vyspovedala študenta druhého ročníka Odboru Informatiky, ktorý jej s radosťou odpovedal na jej otázky

 

Vladislava: “Prečo si si vybral Univerzitu Kore?”

 

Giuseppe: “Pretože sa škola nachádza v blízkosti môjho rodného mesta a potom preto, lebo som o nej počul samé chvály hlavne od absolventov tejto školy, ktorí si chválili dobrý výber odborov a priaznivý prístup profesorovku študentom.”

 

Vladislava: “Mal by si záujem pokračovať na magisterkom štúdiu na tejto škole?”

 

Giuseppe: “Možno áno. Ale najprv si budem hľadať prácu s bakalárskym titulom.”

 

Vladislava: “Absolovoval si prijímacie pohovory na bakalárske štúdium odboru informatiky?”

 

Giuseppe: “Áno aj nie. Všetci sme dostali test, ktorí overoval naše vedomosti. Tí, ktorí dostali dostatočný počet bodov prešli testom bez problémov. Tí, ktorí na tomto teste pohoreli boli aj tak prijatí na školu len s tým rozdielom, že mali obnovovacie kurzy tzv. „Corsi di recupero“ z predmetov z ktorých nezískali dostatočný počet bodov. Tieto obnovovacie kurzy sú nakoniec veľmi užitočné, lebo študenti si zopakujú učivá z ktorých mali medzery a ktoré budú potrebovať počas štúdia, napríklad z fyziky, matematiky.”

Vladislava: “Je podľa tvojho názoru štúdijný materiál (učebné texty atď) odporúčaný od profesorov dobrý a kvalitný?”

 

Giuseppe: “Áno, áno! Okrem iného máme jednu z najlepších knižníc v Európe, takže akúkoľvek učebnicu alebo knihu študent hľadá, tu ju nájde. Aj profesori vždy ochotne poskytnú pomoc pri hľadaní učebného materiálu.”

 

Vladislava: “V akom jazyku študuješ?”

 

Giuseppe: “V taliančine. A samozrejme potom máme povinne angličtinu ako predmet.”

 

Vladislava: “Dozvedela som sa , že Univerzita Kore má jazykové centrum, ktoré poskytuje zadarmo kurzy pre všetkých študentov školy.”

 

Giuseppe: “Áno. Kurzy sú pre všetkých aj pre tých, ktorí neštudujú na jazykovej fakulte, ale napríklad sú na inžinierskom štúdiu ako ja. Samozrejme s tým rozdielom, že môžu iba navštevovať jazykové kurzy, ale nemôžu vykonať skúšku.”

 

Vladislava: “Dostal si od školy štipendium alebo zľavu na školné pri zápise na školu?”

 

Giuseppe: “Nie, pretože som nezmaturoval na dobrú známku, takže som prišiel o dobrú zľavu. Ale existuje veľa spôsobov ako ušetriť. Napríklad ak začneš brigádovať na Regionálnom úrade pre právo na štúdium tzv. Ersu „Ente regionale per il diritto allo studio”, dostaneš zľavovú karta a uplatníš si zľavu na strave v jedálni a na doprave.”

 

Maturitné vysvedčnie na samé jednotky sa oplatí pre štúdium v zahraničí

 

Okrem zľavy za vynikajúce maturitné vysvedčenie sa od nového roku školné stanoví na základe predložených rodinných príjmov.

Poďme sa pozrieť aké majú výskumné a praktické laboratória

 

Naozaj veľkolepé. Nachádzajú sa pár minút od univerzitného kampusu školským minibusom. Svoje vedomosti tu môžu dať praxe najmä študenti Fakulty inžinierstva a architektúry vďaka najmodernejším novodobým výskumným centrám ako napríklad L.E.D.A. – Laboratory of Earthquake engineering and Dynamic Analysis, M.A.R.T.A. – Mediterranean Aeronautics Research & Training Academy, L.A.R.A. – Water Testing Laboratory, L.E.A. – Energy and Environment laboratory a mnohé íné ako napríklad STMB. Laboratory for Speech Technology research and Machine Learning, ktoré sa už čoskoro otvorí.

 

najmodernejší letecký simulátor

M.A.R.-T.A. sa stane referenčným bodom v Európe pre výskum v oblasti leteckého inžinierstva

 

 

Takisto má škola laboratória aj pre Fakultu ľudských a sociálnych vied ( napr. KUBE – lab- Kore University Behavioral Lab) , laboratória patriace Fakulte štúdia klasických jazykov a pedagogiky (napr. Archeologické laboratórium) a samozrejme už spomínané jazykové centrum CLIK s výučbou jazykov : arabsky, čínsky, francúzsky, anglický, španielsky a nemecký.

Sicília žije turistickým ruchom a to je jasná vec. Zatiaľ ešte stále trpí nedostatkom kvalitných pracovných ponúk. Za prácou sa absolventi budú pravdepodobne musieť obrátiť iným smerom. Čo sa však týka štúdia, UNIKORE je škola na ktorej sa rýchlo napreduje, ponúka viacmenej rodinnú atmosféru, pretože auly nie sú preplnené a personál školy je k vám vždy milý a ochotný. Myslíme si, že je to škola budúcnosti, ktorej na svojich študentoch, na ich budúcnosti a vedomostiach záleží. 🙂

 

Kimora Lee Simmons

 

Uniforum je v priamom kontakte s UNIKORE práve z dôvodu, aby sme Vám mohli vždy poskytnúť aktuálne informácie o jej študijných možnostiach, štipendiach či prijímacích pohovoroch.

 

Zaujíma ťa táto škola?
Chceš vedieť viac?

Napíš nám alebo navštívte ich stránku www.unikore.it
uniforum@uniforum.sk