Blog s Uniforákmi IV. – Vivian Mezenská, IED v Miláne

Milí Uniforáci,

prinášame vám ďalší zaujímavý rozhovor, tentokrát s Vivian Mezenskou, študentkou prestížneho medzinárodného Inštitútu IED v Miláne.

 

Počas prvého veľtrhu talianskych univerzít v Bratislave s názvom „Uniforum Orientamento Day“, ktoré Uniforum zorganizovalo 4. apríla 2017, sme sa tešili účasti známeho Európskeho Inštitútu Dizajnu „IED“. Neskôr sme zisťovali, či aj my máme zastúpenie na tejto škole a našli sme práve Vivian Mezenskú, aktuálnu študentku Inštitútu IED.

Veľtrh talianskych univerzít v Bratislave "Uniforum Orientamento Day"

Uniforum Orientamento Day v Bratislave

 

Mladá a talentovaná Slovenka Vivian, patrí už vyše roka do skupiny Uniforákov a robí dobré meno Slovensku! Odpovede na otázky, ktoré sme jej položili, svedčia o tom, že človek je šťastný, keď dosahuje to po čom túži. Vivian si vybrala život v Taliansku a študuje presne to, čo ju baví a napĺňa. Porozprávala nám aj prečo si vybrala práve Inštitút IED a aké boli jej prvé kroky predtým, ako začala študovať v Taliansku.

Vivian Mezenska - IED Milano

Milá Vivian, ako si sa dozvedela o tejto škole a prečo si si vybrala práve Inštitút „IED“?

Ja som prišla do Milána s tým, že si idem splniť sen. Pred tým som študovala vo Viedni ekonómiu, no nebolo to nič pre mňa. Tak som si v jeden deň povedala, že v živote treba nasledovať a plniť si svoje sny. Začala som si zisťovať najprv informácie o krátkych 3/6 mesačných kurzoch v odbore Fashion Design.

Keďže môj background nieje umelecký, chcela som si byť istá, pred tým ako začnem na univerzite, takže som sa rozhodla ísť na 3 mesačný Fashion Design kurz v privátnej škole Milan Fashion Campus (na ktorú som natrafila úplnou náhodou a musím povedať, že lepší začiatok v Miláne som si ani nemohla priať!). Počas týchto prvých troch mesiacov som sa iba utvrdila, že sa chcem naozaj vybrať touto cestou, otvorilo sa mi množstvo dverí, mala som možnosť sa zúčastniť a aj pracovať na milánskom Fashion Weeku, čo bol ešte pár mesiacov pred tým pre mňa len sen, stretla som veľa ľudí z brandže, ktorí ma veľmi podporovali, takže toto ma nakoplo a to bol moment, kedy som si začala zisťovať niečo o univerzitách.

Pre IED som sa rozhodla na základe odporúčaní, na základe programu, ktorý škola ponúka a dá sa povedať, že aj na základe vnútorného pocitu. Prihlášky som ale bola rozhodnutá poslať na viac univerzít, aby som mala istotu, že ma niekam vezmú.

 

Pamätáš si ešte z čoho pozostávajú prijímacie pohovory a talentové skúšky na túto školu? Spomenieš si ešte ako to prebiehalo u teba?

Moje prijímacie pohovory neboli klasické. Počas výberu univerzity som si práve pri IED všimla možnosť zapojiť sa do súťaže o akési štipendium / zľavu, ktorú vybraný študent dostane. Ja som si síce sebou nebola až taká istá, no povedala som si, že za skúšku nič nedám a tak som si narýchlo zhotovila malé portfólio, ktoré som teda do súťaže poslala. S ničím som nepočítala, no a za pár dní mi prišla odpoveď, že som síce nevyhrala, ale dostala sa do Top 10 a na základe toho ma prijímajú (+ som dostala % zľavu na prvú rok štúdia). Ďalšou časťou bolo ale interview, ktoré prebehlo cez skype. Takto si chceli overiť moje jazykové znalosti, keďže ja som si prihlásila na anglické štúdium. Viem, že prijímacie skúšky ale prebiehajú inak, plus treba doložiť oficiálny jazykový certifikát.

Aký odbor si si vybrala? Si spokojná s tvojim výberom?

Ja som sa rozhodla pre odbor Fashion Design v angličtine a nemohla som sa rozhodnúť lepšie!

Povedz nám čo sa ti na tejto škole najviac páči. Odporúčila by si túto školu aj ostatným Slovákom?

Po skoro dvoch rokoch štúdia viem naozaj len potvrdiť, že výber bol správny. Poznám veľa ľudí, ktorí študujú tento istý odbor na iných univerzitách v Miláne a nemenila by som. IED má v programoch, ktoré ponúka balans – v zmysle, že okrem praktických predmetov máme aj tie teoretické, okrem umeleckých a kreatívnych predmetov máme aj tie “racionálne”. Ja to považujem za veľmi dôležité. Množstvo znalostí je naozaj veľké, čo so sebou nesie ale aj množstvo stresu a málo času na iné veci, ale to je svet módy, takže na to sa človek musí pripraviť. Polovica mojich pôvodných spolužiakov odišla na iné školy ale to len z dôvodu toho množstva povinností.

Ja si ale myslím, že ak človek naozaj miluje to, čo robí, tak to takto nevníma. Mala som možnosť spoznať veľa ľudí z brandže, veľa známych a a dôležitých ľudí z módy a tí mi vždy len potvrdili, že čo sa týka univerzít v Miláne, oni preferujú študentov práve z IED, pretože toho ovládame oveľa viac ako napríklad študenti z univerzity, ktorá má vo svete známejšie meno. Takže odpoveďou na otázku, či by som odporúčala IED Slovákom mám jednoznačnú odpoveď – ÁNO! Takisto profesori sú ľudia z brandže, ktorí pracujú a popri tom teda nás chodia učiť. A od takých sa učí najlepšie. Atmosféra na škole je veľmi priateľská. Možno je to tým, že celkový počet študentov nie je až tak veľký, no bez ohľadu na to, naozaj sa mi ešte nestalo, že by mi niekto nepomohol alebo niečo nevysvetlil, keď som potrebovala. Škola je takisto veľmi dobre vybavená, od počítačov až po šijacie stroje.

Vedela si po taliansky ešte predtým ako si sa prihlásila na školu?

Ja som prišla do Milána bez akýchkoľvek talianskych znalostí. Aj moje štúdium je v angličtine, ale tá taliančina je tak krásny jazyk, že to sa na človeka nalepí rýchlo a teraz sa taliansky dohovorím bez problémov. Najmä ak tu chce človek zostať žiť/pracovať, znalosť taliančiny je nevyhnutná.

Aké sú tvoje plány (profesionálne) do budúcna? Rozmýšľala si nad tým, že sa vrátíš naspäť na Slovensko?

Úprimne, ja osobne si nemyslím, že sa vrátim naspäť na Slovensko. Vyskúšala som si žiť vo viacerých krajinách, no Taliansko ich jednoznačne všetky predčilo. Možno tam hrá veľkú rolu to, že robím čo ma naozaj baví a napĺňa. No určite nie len to. Taliani sú veľmi srdeční a priateľskí a ja sa tu cítim naozaj veľmi dobre a môžem povedať, že sa tu cítim ako doma! Takisto, v mojom obore som na správnom mieste. Otvorilo sa mi veľa dverí a ponúklo veľa možností, ktoré určite nechce zahodiť, pretože ma vedú postupne k môjmu cieľu. Úprimne, ešte stále nemôžem uveriť, koľko som tu toho za pomerne krátku dobu zažila, koľko ľudí som stretla. Môj život sa otočil o 180° a mne pripadá toto všetko ešte stále ako sen! Dva roky dozadu som sledovala všetko toto len na internete alebo v časopisoch a teraz to tu všetko skutočne zažívam, dokonca spolupracujem na veľa projektoch a veľa ľudí z časopisov či internetu môžem dnes nazvať svojimi priateľmi, čo je neskutočné!

Čo si myslíš o Unifore? Vidíš zmysel v spájaní Slovákov v zahraničí?

Keď ste ma oslovili a dozvedela sa o Unifore, bola som naozaj milo prekvapená a veľmi tento nápad v spájaní Slovákov (či už v Taliansku alebo kdekoľvek inde na svete) podporujem! Síce, ako som spomínala, na Slovensko sa dlhodobo vrátiť neplánujem, no stále je to môj domov, kde mám rodinu a kam sa vždy rada vraciam! A týmto spôsobom, vďaka Uniforu, mám aspoň kúsok Slovenska tu so mnou v Taliansku! Takisto sa môžme navzájom podporovať, vymeniť si názory a skúsenosti, a takisto toto všetko posunúť ďalej ľuďom, ktorí majú záujem sem prísť.

 

Vivian prajeme ti veľa úspechov v štúdiu a ďakujeme, že si si na nás našla čas. Dúfame, že ťa budeme môcť všetci osobne spoznať pri najbližšom stretnutí Uniforákov v Taliansku!

Milí študenti, ak vás tento rozhovor zaujal, alebo povzbudil, a máte záujem o viac informácií o štúdiu v Taliansku, alebo na Inštitúte IED, určite nám napíšte a pridajte sa do skupiny Uniforum Orientamento na Facebooku.