Blog s Uniforákmi III. – Oliver Krídl

Milí Uniforáci,

vyspovedali sme ďalšieho nášho uniforáka. Olivera Krídl momentálne študuje na Univerzite Politecnico di Milano odbor ingegneria civile. Porozprával nám niečo o svojom živote a začiatkoch na vysokej škole v Taliansku a hlavne nám potvrdil, že keď sa niečo chce, tak sa to dá…aj keď si niekedy musíme vyhrnúť rukávy a zapotiť sa.

Milý Oliver, ty študuješ na Univerzite “Politecnico di Milano”. Z akého dôvodu si si vybral práve túto univerzitu a odbor?

Už od základnej školy som sa učil taliančinu a nakoľko sa mi páčil tento jazyk a rovnako aj taliansky životný štýl, rozhodol som sa ísť študovať na univerzitu do Talianska. Vždy ma bavili skôr technicky zamerané predmety ako matematika a fyzika a preto som si vybral práve Politecnico di Milano, keďže je to jedna z najkvalitnejších technických univerzít tu v Taliansku.
Veľká časť mojej rodiny pracuje v oblasti stavebníctva a rovnako aj moji rodičia sú stavební inženieri. Keďže sa mi ich práca vždy páčila, rozhodol som sa práve pre odbor ingegneria civile.

Politecnico di Milano

Ktoré boli/sú tie najťažšie prekážky pri zápise, štúdiu a ostatnom podľa tvojho názoru ? Mal si niekedy chuť to zabaliť a vrátiť sa naspäť na Slovensko?

Prvá ťažká prekážka boli prijímačky keďže som mal rovnaké podmienky ako moji talianski spolužiaci a niektoré časti ako „Comprensione Verbale“ boli situované pre Talianov. Našťastie nosná časť prijímačiek bola zamerána na matematiku a fyziku, na ktoré som sa snažil čo najlepšie pripraviť z minuloročných testov a okruhov, ktoré boli vypísané na stránke školy.

Z hľadiska štúdia na univerzite bol určite najťažší prvý semester a následné skúškové obdobie. Zo začiatku som mal velké problémy na prednáškach s pochopením učiva, kde mi chýbali odborné slovíčka, ale aj s úrovňou vyučovania, ktoré činilo veľký skok vzhľadom k slovenskému gymnáziu. Aj keď bol pre mňa začiatok dosť ťažký, tak som nikdy nemyslel na to, že s tým seknem, ale radšej som robil všetko preto, aby som sa tu udržal.

Dokázala Univerzita “Politecnico di Milano” splniť tvoje očakávania? Čo by si na nej najviac ocenil?

Áno, táto univerzita rozhodne splnila moje očakávania a aj keď je to niekedy ťažké, tak určite neľutujem, že som si ju vybral. Ťažko povedať čo by som najviac ocenil na tejto univerzite – či už ochotu profesorov vždy pomôcť študentom a celkový prístup, alebo neustálu snahu sa zlepšovať a nezjednodušovať si veci. Na drvivú väčšinu skúšiek je potreba učiť sa celé týždne/mesiace a aj keď ich nie je veľa tak každá jedna je obťiažna. V rámci príslovia „ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku“ je to v konečnom dôsledku pozitívum. Myslím, že veľká výhoda je aj to, že táto univerzita zlepšila moje myslenie a schopnosť riešiť problémy technického charakteru.

“Politecnico di Milano” je jedná zo známych talianskych univerzít, stretol si sa ty osobne s niečím, čo ťa sklamalo alebo zaskočilo?

Zaskočilo ma len to, že máme veľmi málo voľna počas roka, keďže skúškové končí až na konci júla a máme voľno len v auguste a v septembri začína ďalšie skúškové. Ďalšia vec, ktorá ma dosť prekvapila je, že máme len minimum školských projektov a prác v rámci skupiny a preto treba robiť veľa vecí samostatne a spoliehať sa len sám na seba. Najviac ma ale sklamalo, že pri odbore, ktorý by som chcel ísť študovať na „magistrale“, škola veľmi neberie ohľad na svojich študentov a veľa miest zaberú študenti z iných škôl a preto je ťažké sa tam dostať.

Vieme, že pochádzaš z oveľa menšieho mesta ako je Miláno. Aké to bolo pre teba, keď si sa tam prvýkrát dostal? Mal si s niečím problémy alebo si si hneď zvykol? Predsa len nie je to ten istý život ako doma.

Bola to pre mňa samozrejme zmena prísť do tak veľkého mesta, keďže som býval na samote kde aj najbližší obchod je vzdialený 3 km. Hlavná zmena bola asi v tom,že som sa mal stále na koho spoľahnúť a teraz som bol zrazu odkázaný sám na seba. Avšak postupne som spoznal veľa nových ľudí aj tu či už na internáte, kde som bol prvý rok alebo v škole a tak som si postupne zvykol.

Najväčšie problémy ako som už spomínal som mal zo začiatku pri zvládaní všetkých školských povinností, ale inak som žiadne väčšie problémy s tým, že sa nachádzam vo väčšom meste, nemal.

Oliver Kridl

Aké máš plány do budúcnosti? Chcel by si zostať v Taliansku alebo sa chystáš vrátiť na Slovensko?

Teraz by som chcel hlavne dorobiť triennale tu v Miláne a potom si dorobiť aj druhý stupeň.
Väčšinou nerobím ďalekosiahle plány do budúcnosti a preto ešte neviem kde presne by to bolo, avšak najradšej by som pokračoval so štúdiom v taliančine či už tu alebo prípadne vo Švajčiarsku. Možné je však aj to, že nakoniec skončím niekde úplne inde. Keďže mi ešte ostávajú minimálne tri roky na vysokej, tak neviem s istotou povedať čo budem robiť potom a aj keď sa mi v Taliansku páči tak sa vždy rád vraciam aj na Slovensko.

Odporučil by si Univerzitu aj ostatným študentom, ktorí sa ešte nevedia rozhodnúť kam ísť? Akú radu by si im dal?

Keď hovoríme o mojej konkrétnej univerzite,tak by som ju určite odporučil tým čo chcú študovať technický smer a našli odvahu na to ísť do zahraničia. Samozrejme si môžu vybrať aj štúdium v angličtine a v dnešnej dobe je určite veľkou výhodou ovládať aktívne hocijaký cudzí jazyk. Pokiaľ hovoríme všeobecne o štúdiu v zahraničí, tak by som ostatným poradil len toľko, aby sa nenechali zo začiatku odradiť a tvrdo makali. Všetko sa dá zvládnuť,keď sa chce.

Ako si sa dozvedel o našom UNIFORE? Páči sa ti táto myšlienka?

O Unifore som sa dozvedel od Aďa Staňa, jedného zo zakladateľov, od ktorého pochádza táto myšlienka, nakoľko som ho poznal už predtým, keďže sme chodili na to isté gymnázium. Myšlienka Unifora sa mi páči hlavne preto, že spája študentov, ktorí majú poväčšine rovnaké problémy, s ktorými si môžu vzájomne pomôcť a poskytuje nám nové informácie a možnosti. Myslím, že je určite dobrý nápad „zjednotiť“ študentov tu v Taliansku a vytvoriť tak medzi nimi kontakty, keďže nás nie je až tak veľa ako v niektorých iných krajinách.

Čo očakávaš od UNIFORA? Na čo by sme sa podľa teba UNIFORUM malo zamerať?

Od Unifora očakávam hlavne to, aby sme si dokázali navzájom pomôcť alebo poradiť hlavne v otázkach škôl, ubytovania, pracovných príležitostí alebo hocičoho iného. Taktiež by som očakával užitočné informácie pre študentov, ktorí chcú študovať tu v Taliansku. Napríklad ohľadom kvality škôl v daných odboroch alebo poskytnutie informácií pre študentov, ktorí tu začínajú svoje štúdium.

 

Oliverovi ďakujeme za jeho čas a prajeme mu veľa úspechov v štúdiu.